Swim Bike Run

It's in everyone

The Triathlete of the Year Award has a rich history of exceptional past winners. Below, the winners are listed according to the year of their Award.

Congratulations to all past, current and future Triathlete of the Year winners!

2020/21

CategoryFemale WinnerMale Winner
Junior 12-13Rebecca PucciniWill Cramsie
Junior 14-15Junior 14-15Joshua Neervoort
Junior 16-19Indie ArbuckleJames Kjellgren-Lewis
20-24Sophie FoxcroftAidan Clark
25-29Sarah NisbetBen Stone
30-34 Michelle CarranzaLoic Draoulec
35-39Emma MoonJames Martin
40-44Rebecca LewisAndrew Malatios
45-49Emma LeonardBart Hollemans
50-54 Katherine RyanMatt McKay
55-59Caroline AndersonPhil Monks
60-64Trish VickeryAlan Hartley
65-69 Sandy TindaleDavid Whiteley
70-74Ann BlatchfordDoug Adams
75-79Dave ScottN/A
ParatriathleteDennis DeverauxN/A
OpenFelicity Sheedy-RyanJonathan Sammut

2019/20

CategoryFemale WinnerMale Winner
Junior 12-13Erin DriscollIvan Nagel
Junior 14-15Indie ArbuckleJames Kjellgren-Lewis
Junior 16-19Victoria FourieRonan Hays
20-24Megan ShineAlex Black
25-29Rebecca KierathMichael Cooper
30-34 Clodagh GlynnDale Zabiela
35-39Emma MoonJames Martin
40-44Jodie WoodBrad Frost
45-49Jenny SullivanBart Hollemans
50-54 Lisa HitchcockMatt McKay
55-59Caroline AndersonAndrew Johns
60-64Robyn ScottBarry Silverlock
65-69 Sandy TindaleDavid Whiteley
70-74Jenni BergStephen Brown
75-79N/ARonald Richards
ParatriathleteN/ANige Young & Dennis Devereaux
OpenMadison TooveyNick Thompson

2018/19

CategoryFemale WinnerMale Winner
Junior 12-13Dianna BroadhurstJoshua Neervoort
Junior 14-15Madison TooveyDavid Smith
Junior 16-19Clancy QuickZeke Tinley
20-24Elyse LambertAidan Clark
25-29Rebecca ArchibaldDale Zabiela
30-34Emma MoonJames Martin
35-39Rosie FarrellGareth Humphreys
40-44Alison ThompsonBrad Frost
45-49Jenny SullivanRussell Harris
50-54Caroline AndersonMatt McKay
55-59Janet FergusonGary Hardman
60-64Jan EcclesGreg Salter
65-69Jenny OwenDavid Whiteley
70-74N/ARobert Scott
75-79N/AN/A
ParatriathleteKylie BlackN/A
OpenLiv SmithMatt Burton 

2017/18

CategoryFemale WinnerMale Winner
Junior 12-13Rhianna HepburnJoshua Neervoort
Junior 14-15Madison TooveyEthan Duffy
Junior 16-19Rachael EdwardsLuke Bate
20-24Maddy RhodesLouis Bray
25-29Rebecca ArchibaldDale Zabiela
30-34Emma MoonRob Pouw
35-39Anna MasseyLuke Cameron
40-44Alison ThompsonBrad Kaye
45-49Katherine RyanBart Holemans
50-54Caroline AndersonAndy Johns
55-59Jane DavisDarryl Harris
60-64Jan EcclesSteve Ware
65-69Jenni BergDavid Whiteley
70-74N/ARon Richards
75-79N/AChris Limb
ParatriathleteN/ANige Young
OpenKirby DiazMichael Lori

2016/17

CategoryFemale WinnerMale Winner
Junior 12-13Rhianna HepburnEthan Duffy
Junior 14-15Jasmine GreavesAlec Davison
Junior 16-19Brooke McCoyLiam McCoach
20-24Chloe McKenzieAdrian Hobson
25-29Rachael DoddsWade Adam
30-34Emma MoonShayne Dimmer
35-39Eve O’HareGrant Tidbury
40-44Alana HolbenBrad Kaye
45-49Katherine RyanArron Robertson
50-54Caroline AndersonGary Hardman
55-59Janet FergusonDarryl Harris
60-64Glenda KirbySteve Ware
65-69N/ARich Russell
70-74N/ADave Scott
ParatriathleteKylie BlackNige Young
OpenKerry MorrisRyan Bailie

2015/16

CategoryFemale WinnerMale Winner
Junior 12-13Bianca PetiteBianca Petite
Junior 14-15Caitlin KnightAlec Davison
Junior 16-19Kirby DiazAaron Houghton
20-24Poppy ColdicottMatt Duncan
25-29Kate ShryockMichael Snart
30-34Nikki PursellBrett Johnson
35-39Alison ThompsonCarle Green
40-44Emma LeonardAllan Holmes
45-49Katherine RyanTerry Bate
50-54Janet FergusonAndrew Johns
55-59Trish VickerySteve Ware
60-64Glenda KirbyJohn Hawkins
65-69N/ARobert Scott
70-74N/ADave Scott
ParatriathleteSally PilbeamNige Young
OpenKatey Gibb Oli Stenning

2014/15

CategoryFemale WinnerMale Winner
Junior 12-13Abby OuwendykAlec Davison
Junior 14-15Aleisha WesleyJoshua Roberts
Junior 16-19Kaitlyn IllingworthAidan Richards
20-24Rachael DoddsLindsay Bennett
25-29Prudence ButlerMichael Snart
30-34Tineke DentonDavid Schmidt
35-39Claire HawkinsBernie Streeter
40-44Alana HolbenMark Dawson
45-49Katherine RyanAlistair Press
50-54Janet FergusonDarryl Harris
55-59Deb KempeBarry Silverlock
60-64Glenda KirkbyGreg Salter
65-69Jenni BergRobert Scott
70-74Pauline WiltshireChris Limb
75-79N/ASteve Barrie
OpenKatey GibbPaul Mackay

2013/14

CategoryFemale WinnerMale Winner
Junior 12-13Tara CorriganZak Williams
Junior 14-15Carly ScottLorne Glover
Junior 16-19Rachael WalesRuan Van Rooney
ITU 13-15Jessica Claxton & Lili RogersLuke Bate
ITU 16-19Mikala FalconerKurt Wesley
20-24Kate VernonMichael Snart
25-29Marie SorrellBlake Kappler
30-34Alise FarrellyCameron Storm
35-39Eve O’HareJulian Le Plastrier
40-44Alana HolbenChris Van Dorssen
45-49Carrie AndersonAlistair Press
50-54Janet FergusonGuillermo Chutrau
55-59Meredith DouglasJim Hedderwick
60-64Karen SmithJohn Fisher
65-69Ann BlatchfordRobert Scott
70-74Pauline WiltshireKen Mclean
75-79N/ASteve Barrie
OpenKatey GibbJesse Thyer

2012/13

CategoryFemale WinnerMale Winner
13-15Kira HedgelandBrandon Swift
16-19Stephanie BoehmJesse Thyer
20-24Amy JohnsonNeil Jerome Cartagena
25-29Alise SelsmarkJason Rhine
30-34Christina LadymanJayson Gerde
35-39Janine BarrowShane Scott
40-44Alana HolbenStuart Durham
45-49Loretta WesleySteven Mitchell
50-54June WardDarryl Harris
55-59Dianne OliverJim Hedderwick
60-64Kay SmithDavid Whiteley
65-69Pauline WiltshireRobert Scott
70-74N/AChris LIMB
75-79N/ASteve Barrie
OpenKatey GibbJames Lewin

2011/12

CategoryFemale WinnerMale Winner
Under 14Kira HedgelandKyle Nankivell
Under 16Tegan ScottLeighton Cook
16-19Anthea StaceyNeil Jerome Cartagena
20-24Elizabeth StormChristopher Quin
25-29Anna-Lee HazellJason Rhine
30-34Christina LadymanJames Debenham
35-39Janine WillisGavin McKay
40-44Juliana Austin-Olsen Arron Robertson
45-49Loretta WesleyOystein Grande
50-54June WardDarryl Harris
55-59Glenda KirbySteve Ware
60-64Shirley BellJohn Fisher
65-69Pauline WiltshireChris Limb
70+N/AIvan Wiltshire
AWADN/ABob Thomas
OpenKate BevilaquaPaul MacKay