Triathlon WA News

Bate & Smith take the State Sprint Championship to start Australia Day celebrations - blog post image

Bate & Smith take the State Sprint Championship to start Australia Day celebrations

  • Jennifer Vile
  • 26 Jan 2019
  • Posted 5 months ago

The 2019 State Sprint Championships were decided this morning at the Australia Day Triathlon at Point Walter.  Over 600 competitors were greeted with beautiful mild conditions as they commenced the day's celebrations with a plunge in the Swan River and a ride and run over the undulating course. 

Athletes in the State Sprint Championships took off in the swim into a strong easterly wind and strong current, as the rising sun made spotting difficult, resulting in a challenging swim.  In the Men's field, Luke Bate was first out of the water, with Liam McCoach and Adam White hot on his heals.  After a quick sprint up the hill to transition, Bates quickly put some distance on McCoach and White on the bike. Matt Burton came powering through from the back of the field, "like a steam train" according to Bates, to overtake Bates by the second lap in the bike and recorded the fastest bike leg of the day. Bates was able to reel Burton in on the run, pulling away towards the finish and taking the title and the Brynt McSwain Trophy in 1:00:35.  Burton took out second less than 20 seconds behind and McCoach was third, followed by Alec Davison and Paul Mackay.

In the Women's field Liv Smith had a strong swim to come out almost 30 seconds ahead of youngsters Charlotte Thompson and Rhianna Hepburn.  As they headed out on the bike, Norwegian visitor Solveig Natvig Loevseth, gradually closed in on Smith as she powered up the hills.  Solveig and Smith were neck and neck as they headed out onto the run but the Norwegian Champion pulled away in the 5km run to take the tape in 1:08:54.  Smith takes the State title, as first Triathlon WA member across the line in 1:10:34 followed by Rhianna Hepburn, Charlotte Thompson, Madison Toovey and Renee Baker coming in fifth in her come back race.

Congratulations to everyone who competed today.  A big thank you to all the volunteers and Technical Crew and Steve Doyle and the crew at Sports Performance Management for a great event.


See below for the State Sprint Championship Age Group Results.  For the full race results click here.

 FEMALE RESULTS   MALE RESULTS 
 14-15
  1. Indie Arbuckle
  2. Victoria Fourie
 14-15
  1. David Smith
  2. Tommaso Puccini
  3. Daniel Buis 
 16-19
  1. Clancy Quick
  2. Darcy Mason
  3. Grace Lenaghan 
 16-19
  1. Jesse Evans
  2.  Ronan Hays
  3. Joel Keeble
 20-24
  1.  Elyse Rowe
  2. Rebecca Kierath
  3. Caitlin Richards
 20-24
  1. James Allen
  2. Nathaniel Wells
  3. Aidan Clark 
 25-29
  1.  Rachael Dodds
  2. Anita Strauks
  3. Rebecca Archibald
 25-29
  1. Josh Wozniuk
  2. James O'Neill 
  3. Robert Shepherd
 30-34
  1.  Emma Moon
  2. Alexandra Meek
  3. Michelle Carranza
30-34
  1. James Martin
  2. Nelson Smith 
  3. Sjoerd Algera
 35-39
  1.  Christina Ladyman
  2. Rosie Farrell
  3. Rebecca Lewis
 35-39
  1. Rob Shannon
  2. Gareth Humphreys
  3. Russell Boulton 
 40-44
  1.  Alison Thompson
  2. Kate Boulton
  3. Henrietta Farrell
 40-44
  1. Brad Frost
  2. Javier Blocki
  3. Robert Creasy 
 45-49
  1.  Jenny Sulivan
  2. Mel Chamberlain
  3. Christina Richards
 45-49
  1.  Arron Robertson
  2. Allan Holmes
  3. Bart Hollemans
 50-54
  1.  Caroline Anderson
  2. Lisa Hitchcock
  3. Pip Laufmann
50-54
  1.  Matt McKay
  2. Ross Pedlow
  3. Lee Jackson
 55-59
  1.  Janet Ferguson
  2. Jane Davis
  3. Roz Reynolds
 55-59
  1.  Gary Hardman
  2. Andrew Johns
  3. Darryl Harris
 60-64
  1.  Kim Tyler
  2. Audrey Hull
  3. Jan Eccles
 60-64
  1.  Greg Salter
  2. Barry Silverlock
  3. Richard Burnell
 65-59
  1. Jenny Owen 
 65-69
  1.  John Wilkinson
  2. David Whitely
  3. Geoff Grose
 70-74
  1.  Ann Blatchford
 70-74
  1.  Ron Richards
  2. Robert Scott
  3. Ivan Clare
 Para
  1.  Kylie Black
   
 Open
  1. Liv Smith
  2. Rhianna Hepburn
  3. Charlotte Thompson
  4. Madison Toovey
  5. Renee Baker 
 Open
  1.  Luke Bate
  2. Matt Burton
  3. Liam McCoach
  4. Alec Davison
  5. Paul McKay
Trackback Link
http://www.triwa.com.au/BlogRetrieve.aspx?BlogID=15977&PostID=764671&A=Trackback
Trackbacks
Post has no trackbacks.

GET THE LATEST TRIATHLON NEWS FOR WESTERN AUSTRALIA

SIGN UP
OUR SPONSORS
ASSOCIATIONS