Triathlete of the Year – Past Winners

The Triathlete of the Year Award has a rich history of exceptional past winners. Below, the winners are listed according to the year of their Award.

Congratulations to all past, current and future Triathlete of the Year winners!

2019/20

Category/ Age Group

Female Winner

Male Winner

Junior 12-13

Erin Driscoll

Ivan Nagel

Junior 14-15

Indie Arbuckle

James Kjellgren-Lewis

Junior 16-19

Victoria Fourie

Ronan Hays

20-24

Megan Shine

Alex Black

25-29

Rebecca Kierath

Michael Cooper

30-34 

Clodagh Glynn

Dale Zabiela

35-39

Emma Moon

James Martin

40-44

Jodie Wood

Brad Frost

45-49

Jenny Sullivan

Bart Hollemans

50-54 

Lisa Hitchcock

Matt McKay

55-59

Caroline Anderson

Andrew Johns

60-64

Robyn Scott

Barry Silverlock

65-69 

Sandy Tindale

David Whiteley

70-74

Jenni Berg

Stephen Brown

75-79

N/A

Ronald Richards

Paratriathlete

N/A

Nige Young &
Dennis Devereaux

Open

Madison Toovey

Nick Thompson

2018/19

Category/ Age Group

Female Winner

Male Winner

Junior 12-13

Dianna Broadhurst

Joshua Neervoort

Junior 14-15

Madison Toovey

David Smith

Junior 16-19

Clancy Quick

Zeke Tinley

20-24

Elyse Lambert

Aidan Clark

25-29

Rebecca Archibald

Dale Zabiela

30-34 

Emma Moon

James Martin

35-39

Rosie Farrell

Gareth Humphreys

40-44

Alison Thompson

Brad Frost

45-49

Jenny Sullivan

Russell Harris

50-54 

Caroline Anderson

Matt McKay

55-59

Janet Ferguson

Gary Hardman

60-64

Jan Eccles

Greg Salter

65-69 

Jenny Owen

David Whiteley

70-74

N/A

Robert Scott

75-79

N/A

N/A

Paratriathlete

Kylie Black

N/A

Open Liv Smith Matt Burton 

2017/18

Category

Female Winner

Male Winner

Junior 12-13

Rhianna Hepburn

Joshua Neervoort

Junior 14-15 

Madison Toovey

Ethan Duffy

Junior 16-19 

Rachael Edwards

Luke Bate

20-24 

Maddy Rhodes

Louis Bray

25-29

Rebecca Archibald

Dale Zabiela

30-34 

Emma Moon

Rob Pouw

35-39

Anna Massey

Luke Cameron

40-44 

Alison Thompson

Brad Kaye

45-49

Katherine Ryan

Bart Holemans

50-54 

Caroline Anderson

Andy Johns

55-59

Jane Davis

Darryl Harris

60-64

Jan Eccles

Steve Ware

65-69

Jenni Berg

David Whiteley

70-74

N/A

Ron Richards

75-79

N/A

Chris Limb

Paratriathlete

N/A

Nige Young

Open Kirby Diaz Michael Lori

2016/17

Category

Female Winner

Male Winner

Junior 12-13

Rhianna Hepburn

Ethan Duffy

Junior 14-15

Jasmine Greaves

Alec Davison

Junior 16-19 

Brooke McCoy

Liam McCoach

20-24 

Chloe McKenzie

Adrian Hobson

25-29

Rachael Dodds

Wade Adam

30-34 

Emma Moon

Shayne Dimmer

35-39 

Eve O’Hare

Grant Tidbury

40-44

Alana Holben

Brad Kaye

45-49

Katherine Ryan

Arron Robertson

50-54 

Caroline Anderson

Gary Hardman

55-59 

Janet Ferguson

Darryl Harris

60-64

Glenda Kirby

Steve Ware

65-69

N/A

Rich Russell

70-74

N/A

Dave Scott

Parathlete

Kylie Black

Nige Young

Open Kerry Morris Ryan Bailie

2015/16

Category

Female Winner

Male Winner

Junior 12-13

Bianca Petite

Cooper Foxcroft

Junior 14-15

Caitlin Knight

Alec Davison

Junior 16-19

Kirby Diaz

Aaron Houghton

20-24

Poppy Coldicott

Matt Duncan

25-29

Kate Shryock

Michael Snart

30-34

Nikki Pursell

Brett Johnson

35-39

Alison Thompson

Carle Green

40-44

Emma Leonard

Allan Holmes

45-49

Katherine Ryan

Terry Bate

50-54

Janet Ferguson

Andrew Johns

55-59

Trish Vickery

Steve Ware

60-64

Glenda Kirby

John Hawkins

65-69

N/A

Robert Scott

70-74

N/A

Dave Scott

Parathlete

Sally Pilbeam

Nige Young

Open Katey Gibb  Oli Stenning

2014/15

Category

Female Winner

Male Winner

Junior 12-13

Abby Ouwendyk

Alec Davison

Junior 14-15 

Aleisha Wesley

Joshua Roberts

Junior 16-19 

Kaitlyn Illingworth

Aidan Richards

20-24 

Rachael Dodds

Lindsay Bennett

25-29 

Prudence Butler

Michael Snart

30-34 

Tineke Denton

David Schmidt

35-39 

Claire Hawkins

Bernie Streeter

40-44 

Alana Holben

Mark Dawson

45-49 

Katherine Ryan

Alistair Press

50-54 

Janet Ferguson

Darryl Harris

55-59

Deb Kempe

Barry Silverlock

60-64 

Glenda Kirkby

Greg Salter

65-69 

Jenni Berg

Robert Scott

70-74 

Pauline Wiltshire

Chris Limb

75-79 /a

N/A

Steve Barrie

Open

Katey Gibb

Paul Mackay

2013/14

Category

Female Winner

Male Winner

Junior 13-15

Kira Hedgeland

Brandon Swift

Junior 16-19

Stephanie Boehm

Jesse Thyer

20-24

Amy Johnson

Neil Jerome Cartagena

25-29 

Alise Selsmark

Jason Rhine

30-34 

Christina Ladyman

Jayson Gerde

35-39 

Janine Barrow

Shane Scott

40-44

Alana Holben

Stuart Durham

45-49 

Loretta Wesley

Steven Mitchell

50-54 

June Ward

Darryl Harris

55-59

Dianne Oliver

Jim Hedderwick

60-64 

Kay Smith

David Whiteley

65-69 

Pauline Wiltshire

Robert Scott

70-74 

N/A

Chris Limb

75-79

N/A

Steve Barrie

Open 

Katey Gibb

James Lewin

2012/13

Category

Female Winner

Male Winner

13-15 

Kira Hedgeland

Brandon Swift

16-19 

Stephanie Boehm

Jesse Thyer

20-24  

Amy Johnson

Neil Jerome Cartagena

25-29

Alise Selsmark

Jason Rhine

30-34  

Christina Ladyman

Jayson Gerde

35-39  

Janine Barrow

Shane Scott

40-44  

Alana Holben

Stuart Durham

45-49  

Loretta Wesley

Steven Mitchell

50-54 

June Ward

Darryl Harris

55-59 

Dianne Oliver

Jim Hedderwick

60-64 

Kay Smith

David Whiteley

65-69

Pauline Wiltshire

Robert Scott

70-74

N/A

Chris LIMB

75-79

N/A

Steve Barrie

Open

Katey Gibb

James Lewin

2011/12

Category

Female Winner

Male Winner

Under 14 

Kira Hedgeland

Kyle Nankivell

Under 16 

Tegan Scott

Leighton Cook

16-19  

Anthea Stacey

Neil Jerome Cartagena

20-24  

Elizabeth Storm

Christopher Quin

25-29  

Anna-Lee Hazell

Jason Rhine

30-34 

Christina Ladyman

James Debenham

35-39  

Janine Willis

Gavin McKay

40-44 

Juliana Austin-Olsen

 Arron Robertson

45-49  

Loretta Wesley

Oystein Grande

50-54  

June Ward

Darryl Harris

55-59 

Glenda Kirby

Steve Ware

60-64  

Shirley Bell

John Fisher

65-69  

Pauline Wiltshire

Chris Limb

70+

N/A

Ivan Wiltshire

AWAD

N/A

Bob Thomas

Open

Kate Bevilaqua

Paul MacKay




GET THE LATEST TRIATHLON NEWS FOR WESTERN AUSTRALIA

SIGN UP
OUR SPONSORS
ASSOCIATIONS